Zaćmienie Słońca w Polsce!

W najbliższy piątek - 20 marca będziemy świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2015 roku. Tego dnia nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z całej Polski! Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi około godz. 10.50, ale intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy godz. 10.40 a 11.10.

Warto przyjrzeć się temu niesamowitemu zjawisku, bo następna okazja do oglądania częściowego zaćmienia Słońca w naszym kraju przydarzy się dopiero w 2021 roku. Całkowite zaćmienie w Polsce nastąpi w październiku 2135 roku.


Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Księżyc jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy,powodując zaćmienie częściowe lub całkowite.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok!

Do bezpośrednich obserwacji Słońca podczas zaćmienia (czy w jakimkolwiek innym czasie) NIE WOLNO UŻYWAĆ:

  • okularów przeciwsłonecznych
  • kliszy fotograficznych
  • zdjęć rentgenowskich
  • płyt CD
  • okopconego szkła

Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm.

Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.

W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Agata Julukowicz

źródło: www.crazynauka.pl
Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony