Nowy sztandar dla gimnazjum Rataja

15 maja 2014 roku w Gimnazjum im. Macieja Rataja odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Koła Sybiraków w Żmigrodzie. Uroczystość ta była zwieńczeniem projektu edukacyjnego pt. "Ostatni Ocaleni" realizowanego w ramach "Szkoły z klasą 2.0", który wokół patrona naszej szkoły Macieja Rataja skupił Koło Związku Sybiraków w Żmigrodzie oraz Związek Kombatantów.

Dyrektor gimnazjum Katarzyna Lech przywitała przybyłych gości: Burmistrzów Gminy Żmigród - Roberta Lewandowskiego oraz Zdzisława Średniawskiego, proboszcza Parafii Świętej Trójcy w Żmigrodzie księdza Romualda Paszczuka, prezesa Oddziału Sybiraków we Wrocławiu Eugeniusza Kuszkę, prezesa Żmigrodzkiego Koła Związku Sybiraków – Zdzisława Maliszewskiego, weterana walk o wolność i niepodległość podporucznika "Zawiszę" (dzisiaj w stopniu kapitana) - Ignacego Olczyka, prezesa kombatantów w Żmigrodzie - Stefana Olikiewicza, przewodniczącego rady gminy - Jana Czyżowicza, radnych gminnych i powiatowych, wszystkich Sybiraków, Kombatantów, przedstawicieli ich rodzin, dyrektorów szkół, przedstawicieli służb mundurowych, wszystkich zaproszonych gości i przyjaciół naszej szkoły.

W dalszej kolejności zabrał głos prezes Prezesa Oddziału Sybiraków we Wrocławiu Eugeniusz Kuszka, który wypowiedział znamienne słowa: "Pragniemy pozostawić Wam testament tych, którzy dumnie choć sponiewierani, wolni, choć poniżeni – do końca dochowaliśmy wierności Ojczyźnie i naszym ideałom w najcięższych chwilach życia na zesłaniu. Bóg – Honor i Ojczyzna, niech będą naszym patriotycznym nakazem."

Następnie decyzją Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków wręczono Złote Odznaki Honorowe za zasługi dla tej organizacji. Odznaki otrzymali burmistrz Robert Lewandowski, dyrektor gimnazjum Katarzyna Lech oraz przedstawiciel Sybiraków - Zygmunt Młyniec. Na pamiątkę uroczystości Gimnazjum Rataja otrzymało trzy tomy księgi Sybiraków.

Jako trzeci głos zabrał burmistrz gminy Żmigród Robert Lewandowski, który zwrócił uwagę na istotną rolę szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych u młodzieży. Burmistrz wyraził także radość, że takie uroczystości jak ta, są żywą i najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia.

Następnie poczet sztandarowy Koła Sybiraków w składzie: prezes Zdzisław Maliszewski, Zygmunt Młyniec oraz Zygmunt Zinkowiec uroczyście przekazał pocztowi sztandarowemu z Gimnazjum im. Macieja Rataja sztandar swojego koła. Prezes Oddziału Sybiraków w Żmigrodzie Zdzisław Maliszewski i dyrektor gimnazjum Katarzyna Lech dokonali podpisania aktu przekazania sztandaru, na którym umieszczona jest piękna dedykacja "My Sybiracy powierzamy Sztandar szkole, która zawsze szanowała symbole pamięci narodowej i mamy nadzieję, że tym aktem przekażemy młodemu pokoleniu nasz głęboki patriotyzm i wieczną pamięć o martyrologii Narodu Polskiego."

Po ciekawym programie artystycznym uroczystość swoim wystąpieniem podsumowała dyrektor Katarzyna Lech dziękując za zaufanie i wyróżnienie, za przekazane szkole materiały, a szczególnie za wspomnienia rodziny Śpiewaków oraz za odznakę, którą przyrzekła dumnie nosić w imieniu wszystkich nauczycieli i uczniów. Dyrektor gimnazjum podkreśliła, iż sztandar trafił w godne ręce. Gimnazjum Rataja rozwija się harmonijnie zarówno na obszarze edukacyjnym i wychowawczym, na obszarze nowych technologii i w sporcie. Podkreśliła, że jest dumna, że wszystkie te działania zostały zauważone i że to właśnie nasza szkoła została wybrana na opiekuna sztandaru. Pani Lech zauważyła również, że jest to symboliczny gest łączenia historii z teraźniejszością. W imieniu całej społeczności szkolnej obiecała, że Gimnazjum im. Rataja będzie odtąd realizować cele statutowe Związku Sybiraków najlepiej jak tylko potrafi. Będzie przekazywać prawdę o ofierze złożonej przez tysiące Sybiraków dla dobra Ojczyzny.

Po uroczystości na szkolnym dziedzińcu odbyło się posadzenie drzewka wolności, które na pamiątkę szkolnego patrona żmigrodzkiego gimnazjum otrzymało imię "MACIEJ". Po tych uroczystych chwilach goście przeszli na skromny poczęstunek. Przy kawie i ciastkach gawędzono oraz przekazywano sobie wrażenia z uroczystości. Na koniec goście wpisali się do szkolnej Księgi Pamiątkowej.

Z wpisów do Księgi Pamiątkowej: "Dziękuję za piękną część artystyczną i dbałość o wartość patriotyczne", "Z gratulacjami za pomysł i realizację", "Bardzo wzruszająca uroczystość, oraz spotkanie z Ostatnimi Ocalonymi", "Wszystkiego dobrego życzę, impreza wspaniała".

Uroczystość i panująca podczas niej atmosfera tak bardzo spodobała się naszym gościom, że Prezes Oddziału Sybiraków we Wrocławiu pan Eugeniusz Kuszka zaprosił uczniów Gimnazjum im. Macieja Rataja na obchody Święta Sybiraków z programem artystycznym oraz z przygotowanymi wystawami i dekoracjami.

Za wolną ojczyznę, za to że dla młodości swojej straceni.

Dziękujemy Wam Ostatni Ocaleni.

Opracowała: Arleta Kamińska Sadat

Galeria fotografii

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony