KINO na TEMAT - "MAKBET"

2016 01 21 makbetW czwartek 21 stycznia 2016 r. odbył się wyjazd do wrocławskiego kina na seans z cyklu „Kino na Temat”. Tym razem uczniowie klas 2D, 3C, 3A, 3E obejrzeli dramat pt. „Makbet” w reżyserii Justina Kurzela, którego scenariusz powstał na podstawie sztuki Wiliama Szekspira. Producenci filmu przedstawili ponadczasową opowieść o żądzy władzy, zdradzie i szaleństwie człowieka. Doskonale oddali klimat średniowiecznej Szkocji, a odtwórcy głównych ról -cechy charakterystyczne swoich postaci.

Głównym problemem, na który Szekspir zwraca uwagę, jest wzajemny stosunek człowieka i zła. Autor wyraża przekonanie, że każde zło wyrządzone innym ludziom powraca po pewnym czasie i godzi w tego, który je na świat wyprowadził. Zabójcę musi spotkać zasłużona kara, Makbet zostaje zabity przez Makdufa, który wraca z wygnania na czele wojsk, by pomścić śmierć ofiar tyrana.

William Szekspir stworzył w Makbecie świetne studium psychologiczne człowieka opętanego żądzą władzy i bezustannie borykającego się z wyrzutami sumienia.

"Makbet" jest dziełem wybitnym i należy do tych filmów, które po obejrzeniu długo pozostają w widzu i skłaniają do rozważań. Nie należy on jednak do pozycji „łatwych i lekkich”. Do tego seansu trzeba się przygotować i odpowiednio nastawić, bo jest to dzieło wymagające skupienia.

Urszula Pudłowska, Anna Wołoszyn
Streszczenie LINK

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony