Wielkie niespodzianki!

aa1 marca 2017 roku we Wrocławiu odbyła się Dolnośląska Gimnazjada w short-tracku. Jak co roku wystartowały w niej drużyny z Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie...

. . . : : : G A L E R I A : : : . . .

Obie drużyny w porównaniu do zeszłego roku nieco się zmieniły. U chłopców odszedł lider zeszłorocznego zespołu Bartek Mularczyk, jednak miał godnych następców w osobach Michała Krzeszowskiego i Maćka Kruka. Dołączyli do nich pierwszoklasiści: Bartek Krawczyszyn i Piotrek Suseł. U dziewcząt natomiast do liderek zeszłorocznego zespołu Natalii Nawrockiej i Weroniki Wiktorowicz dołączyły Natalia Ostromecka i Karolina Husarz. Oba zespoły miały wielkie szanse w walce o medale, jednak jak się później okazało na ostateczne wyniki musieliśmy czekać aż do finałów.

Tradycyjnie jako pierwsze swoje zmagania rozpoczęły dziewczęta. Jako pierwsza wystąpiła Weronika Wiktorowicz, która pewnie zwyciężyła w swoim biegu. W jej ślady pewnie poszła Natalia Nawrocka, która mimo słabszego startu nie miała trudności w ostatecznym zakończeniu wyścigu na pierwszym miejscu. Jako trzecia wystartowała Natalia Ostromecka. Jej bieg był strasznie wyrównany, gdyż niemalże do końca jej pozycja wahała sie pomiędzy pierwszą a trzecią lokatą. Ostatecznie tuż przed metą zaliczyła upadek i dojechała na metę na czwartym miejscu. Należą jej się wielkie brawa za walkę do ostatnich metrów. W ostatnim wyścigu czekały nas jeszcze emocje, gdyż na starcie stanęła Karolina. Tu również szczęście nam nie dopisało i po wyrównanym wyścigu Karolina zakończyła rywalizację na trzecim miejscu. Awans do kolejnej rundy tylko dwóch reprezentantek bardzo oddalił nasze szanse medalowe. Nie pozostawało nam nic innego jak skorzystać z zeszłorocznych doświadczeń Weroniki i Natalii i walczyć do końca o jak najlepsze miejsce.

Już od pierwszych minut wiedzieliśmy, że nie lada emocje czekają nas także w rywalizacji chłopców. Jako pierwsi na starcie stanęli Michał Krzeszowski i Maciek Kruk którzy pewnie wygrali w swoich biegach i zapewnili sobie awans do kolejnej rundy. Dużą niewiadomą był start Piotrka i Bartka, którzy pomimo dużych umiejętności byli o dwa lata młodsi od przeciwników. Piotrek w swoim wyścigu od początku znajdował się na trzecim miejscu, jednakże na każdym łuku próbował wyprzedzać poprzedzającego zawodnika. I gdy wszystko wskazywało, że na ostatnim łuku Piotrek zakończy rywalizację na swoją korzyść, rywal odjechał o metr za daleko, co przeszkodziło w wygranej. Na konto Piotrka wpłynęły dwa punkty. Duży pech przytrafił się natomiast Bartkowi, w którego biegu sędzia nie odgwizdał falstartu. Pomimo złego startu udało mu się wyprzedzić czwartego zawodnika i wpaść na metę równo z drugim zawodnikiem. Do awansu zabrakło mu dosłownie 20 centymetrów, tym samym u chłopców mieliśmy podobną sytuację do dziewcząt. Jednakże walka o trzecie miejsce była wciąż w zasięgu, gdyż tylko dwóm szkołom udało się wprowadzić do kolejnej rundy komplet zawodników.

Druga runda dziewcząt to prawdziwy popis naszych reprezentantek, które nie miały najmniejszych problemów z awansem do ćwierćfinału. U chłopców sytuacja wyglądałaby podobnie, jednakże Michałowi tuż przed metą przydarzył się upadek po którym zawodnik goniący go wyprzedził. Na szczęście przewaga nad trzecim zawodnikiem była tak ogromna, że Michał zdążył wstać i dotrzeć do mety na drugim miejscu.

Ćwierćfinały dziewcząt to popisowa jazda Weroniki, Michała i Maćka. Do półfinału nie udało się niestety awansować Natalii, która trafiła na niesamowicie trudne rywalki. Zeszłoroczna finalistka zakończyła wyścig na trzecim miejscu i musiała się pożegnać z zawodami.

Największe emocje czekały na nas w półfinale, gdzie walczyła ósemka najlepszych łyżwiarzy na Dolnym Śląsku. Jako pierwsza wystartowała Weronika, która po bardzo dobrym starcie ponownie nie miała najmniejszych problemów z dotarciem na metę na pierwszej pozycji. Wyścig Michała zdecydowanie można nazwać najlepszym wyścigiem zawodów, gdyż od startu do mety różnica pomiędzy pierwszym i ostatnim zawodnikiem nie wyniosła więcej niż 3 metry. Po świetnym starcie i wyjściu na prowadzenie nie oddał go aż do końca. W drugim półfinale na starcie stanął Maciek, który po starcie wyszedł na trzecie miejsce, jednak rywal z drugiej pozycji nie wytrzymał dużego tempa wyścigu, zachwiał się i zaliczył upadek. Pomimo upadku Maćka czekała walka aż do ostatnich metrów, gdyż zawodnik tuż za nim również nie zamierzał odpaść w półfinale. Po bardzo mocnym wyścigu i genialnym finiszu Maciek awansował do finału przysłowiowym rzutem na metę, gdyż tym razem to on wyprzedził przeciwnika o 20 centymetrów.

W finale dziewcząt ponownie najmniejszych szans rywalkom nie dała Weronika Wiktorowicz, która potwierdziła to, że jest najszybszą łyżwiarką na Dolnym Śląsku. Na końcowy wynik zespołu musieliśmy poczekać aż do dekoracji, ponieważ 32 punkty stawiały nas w gronie aspirujących o medale, choć szanse na to były niewielkie.

Finał chłopców to walka z własnymi słabościami, gdyż pomiędzy półfinałem a finałem zawodnicy mają tylko 3 minuty przerwy. Dodatkowo Maciek i Michał w półfinałach do ostatnich metrów walczyli o zwycięstwo, co także utrudniało start. W finale stanęli na starcie z zawodnikami z bardzo mocnej drużyny z Oleśnicy. Po rozlosowaniu miejsc Michał miał wystartować z drugiego toru, na Maćka czekał niestety najgorszy czwarty. Start przyniósł nam wielką radość gdyż Michał pewnie wyszedł na pierwsze miejsce, niestety sił wystarczyło tylko na połowę dystansu. Ostatecznie chłopcy wyścig finałowy zakończyli na trzeciej i czwartej pozycji, ale należały im się wielkie brawa za niesamowitą drogę do niego. W sumie drużyna chłopców uzbierała 37 punktów, co w porównaniu do wyników przeciwników z optymizmem pozwalało patrzeć na najniższy stopień podium.

Dekoracja przyniosła nam wielką radość. Miejsce szóste, piąte, czwarte... Stało się jasne, że dziewczęta zajęły wysokie trzecie miejsce, choć w przyszłym roku jestem pewien, że drużyna powalczy o złoto! Duża niespodzianka czekała na nas również podczas dekoracji chłopców, ponieważ po idealnym występie Michała i Maćka drużynie udało się wywalczyć... srebrne medale. Wielkie gratulacje dla wszystkich łyżwiarzy i łyżwiarek za pracę jaką włożyli by znaleźć się na podium wśród najlepszych zespołów z Dolnego Śląska!

Grzegorz Uram

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

aa

DREAM TEAM 2017 :)

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony