Jesteś tutaj: Strona głównaPasja pisaniaMłodzieńcze niepokoje - autorka: Marcelina Duda

Młodzieńcze niepokoje - autorka: Marcelina Duda

 

Nas, młodych ludzi, we współczesnym świecie może niepokoić wiele rzeczy.

Jedną z nich jest agresja. Częstą jej przyczyną jest alkohol, narkotyki. Konsekwencje agresji mogą być bardzo poważne.

Młodzi ludzie nadmiernie spożywają alkohol. Piją dużo i nierzadko płyny wysokoprocentowe. Jest to niepokojąc e zjawisko, ponieważ młodzież po wypiciu nie panuje nad sobą. Ze źródeł zamieszczonych w gazetce ,, Pozory mylą, dowód nie" wynika, że nietrzeźwi nieletni popełniają wiele przestępstw. Są to w 42,9% zabójstwa, 48,3% zgwałcenia, 20,9% uszkodzenia rzeczy i w 20% przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom publicznym. W gazetce można wyczytać również, że aż 15034 osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia, zostały przyłapane w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

            Nastolatkowie często biorą udział w wybrykach chuligańskich. Niepokoi mnie to, ponieważ zagrażają innym osobom oraz niszczą rzeczy, które są przeznaczone do użytku wszystkich mieszkańców, danej społeczności.

Często, będąc na spacerze, widzimy popsute ławki, place zabaw , a na wielu budynkach różne napisy.

My, młodzi ludzie, nie potrafimy aktywnie spędzać wolnego czasu. Większość dnia wypełnia nam siedzenie przed komputerem. Jest to niebezpieczne dla naszego stanu zdrowia. Siedzenie przed monitorem oraz coraz częstsze zjawisko – palenie papierosów – powodują uzależnienie, a to już stan chorobowy. Czy nie lepiej byłoby pobiegać, czy wyjść na spacer z przyjaciółmi?

Niepokoić może również nasza postawa, sposób wysławiania się. Na zwykłe, proste pytania zadane z serca przez babcię czy mamę odpowiadamy, krzycząc. Jesteśmy źli, że zadają takie a nie inne pytania. Sprawiamy przez to tym, którzy nas kochają, wiele przykrości. Idąc drogą, nietrudno usłyszeć od nastolatka, jak i od 8-letniego dziecka nieprzyzwoite, wręcz wulgarne słowa.

Niepokojącym problemem jest również to, że coraz więcej młodych ludzi – nieuświadomionych i nieodpowiedzialnych – uprawia stosunek płciowy, nie myśląc o konsekwencjach tego czynu. Często kończy się to dla dziewczyny ciążą. Wówczas tłumaczy się, że nie wiedziała, że przecież się zabezpieczyła. Poszkodowane w tej sytuacji są tylko dzieci.

Wiele młodych kobiet dba o nie, darzy miłością. Jednak również często słyszymy w telewizji o znalezionym przy śmietniku noworodku czy nielegalnej aborcji.

Uważam, że lepiej jest urodzić dziecko i jeśli się go nie chce, oddać je do adopcji. Dać mu szansę na normalne życie.

Przeczytałam wypowiedź jednej internautki: ,, Nie jest dla mnie wzorem dziewczyna, która na pierwszym roku studiów rezygnuje z nauki i leci do byle jakiej pracy, żeby mieć na pieluchy".

Powinniśmy się zastanowić, zanim zdecydujemy się na ten poważny krok, którym jest stosunek.

Niepokoi mnie także fakt, że wielu dorosłych w pogoni za pieniędzmi wyjeżdża za granicę. Ich dzieci pozbawione są ciepła rodzinnego, co skutkuje zmianami w ich zachowaniu, nastawieniu do życia, a przede wszystkim w relacjach z drugim człowiekiem.

 

Poważną sprawą związaną ze współczesnym światem, sprawą bardzo mnie niepokojącą jest rasizm. Często ludzie dyskryminują ludność innej rasy czy osoby wyznające inną religię. Gorzej ich traktują, poniżają. Uważają siebie za lepszych. Kto im dał do tego prawo?

……………………………………………………………………………………………………………….

Rzeczywistość nie jest tak kolorowa jak w dzieciństwie. Widzi się więcej i dokładniej. Obaw, co do zachowania, wyznawanych przez ludzi wartości, też jest coraz więcej. Trudno jest wchodzić w dorosłe życie młodemu człowiekowi.

Aby było nam łatwiej, wszyscy powinniśmy nad tym pracować, powinniśmy się o to postarać!!!

 

 

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony