Jesteś tutaj: Strona głównaNaukaPrzedmiotyHistoriaDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia

katyń33Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił je poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku a jego przesłaniem jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.  

W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.https://www.youtube.com/watch?v=lNJnHbhKyso

  Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
   Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Ofiar Katynia.

Filmy:https://www.youtube.com/watch?v=judPYMGwnmw
Informacje:  http://katyn.ipn.gov.pl/

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony