Tym razem Uniwersytet Przyrodniczy

Jest w naszej szkole wielu pasjonatów eksperymentowania. Oczywiście najwięcej okazji do tego jest w czasie lekcji chemii. Jednak od czasu do czasu udaje się poeksperymentować w prawdziwych laboratoriach uczelnianych.


23 IX w ramach projektu „Uczeń online” odbyła się wycieczka na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
W wyjeździe uczestniczyło 14 uczniów z klasy 2B.  Spotkanie rozpoczęło się powitaniem młodzieży przez prodziekan Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu dr hab. Danutę Górecka, prof. nadzw. Profesor wygłosiła wykład inauguracyjny nt. żywności bioaktywnej  oraz przedstawiła kierunki kształcenia i krótko omówił, czym zajmują się pracownicy katedry, jakiego rodzaju badania wykonują i czemu one służą. Następnym punktem programu było przystąpienie uczniów do zajęć laboratoryjnych. Młodzież podzielono na grupy i każda z nich udała się do innej pracowni. Tematem ćwiczeń naszej grupy warsztatowej  było „Zastosowaniem enzymów w przemyśle spożywczym”. Uczniowie wykonali trzy eksperymenty:
•    produkcja soku jabłkowego i jego obróbka (depektynizacja)
•    obróbka enzymatyczna skrobi
•    obróbka enzymatyczna mleka (wytwarzanie skrzepu „na słodko”)
Dziękujemy Kadrze Dydaktycznej Uczelni za przygotowanie i przeprowadzenie dla nas zajęć warsztatowych!

Uczniowie z 3 grupy projektowej „Uczeń online”

Fotografie

Relacje uczniów:
Wyjazd był bardzo interesujący. były bardzo ciekawe zajęcia.
Mikołaj

Byliśmy na zajęciach dotyczących „Zastosowaniem enzymów w przemyśle spożywczym” na Uniwersytecie Przrodniczym w Poznaniu. Zajęcia były bardzo ciekawe. dowiedziałem się wielu rzeczy, które na pewno przydadzą mi się w codziennym życiu. Najlepiej bawił się Błażej ;-)
Radek

Dzisiaj kilka minut przed poprzednią godziną byliśmy na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. było fajnie bo byliśmy na obiedzie. Były ziemniaki z koperkiem, surówka (kapusta, marchewka, jabłko, sos) i kotlet.
Dawid

Dziś wczesnego poranka wstaliśmy, aby udać się na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Dojeżdżaliśmy na miejsce 2:46:03 godz. Przejazd był bardzo przyjemny. Poznaliśmy nowych kolegów. Na miejscu zostaliśmy wprowadzeni krótkim wykładem po czym rozeszliśmy się na zajęcia w laboratoriach, gdzie tematem naszych ćwiczeń było „Zastosowaniem enzymów w przemyśle spożywczym”. Przeprowadzaliśmy ciekawe eksperymenty. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad.
Było bardzo interesująco.
Dominik

Dzisiejszego dnia (wtorek) udaliśmy się do Poznania, a dokładnie na Uniwersytet Przyrodniczy. Działo się tam wiele począwszy od zajęć, a kończąc na stołówce. Zajęcia, w których uczestniczyłem były bardzo ciekawe i i interesujące. Teraz już wiem nieco więcej o technologii żywienia i o enzymach. Bardzo ciekawe były też doświadczenia, które przeprowadziliśmy z doktorantem uczelni, a mianowicie obróbki enzymatycznej skrobi i wiele innych. Po wszystkich zajęciach udaliśmy się na obiad, gdzie było bardzo dobre jedzenie.
Konrad

Dzisiaj odbyliśmy ciekawą podróż do Uniwersytetu do Poznania. zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych rzeczach.
Bartek

Dzisiaj byliśmy na uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Najpierw odbył się krótki wykład, a potem mieliśmy zajęcia w laboratoriach. Najbardziej zaangażowany w zajęciach był kolega Błażej. Jego postawa była bardzo pozytywna i porawna.
Potem był schabowy z kurczaka i surówka. ogólnie jestem bardzo zadowolona z wycieczki. Pozdrawiam Kolegę Błażeja!
Marta

W  uniwersyteckiej sali wykładowej

Eksperymenty prowadzone przez uczniów

Uczestnicy wycieczki w dobrych naukowych humorach

 

 

 

 

 

Proszę zarejestruj się by móc dodawać komentarze do tego artykułu.
Początek strony